W bieżącym roku szkolnym ZSIŚiU otrzymał wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Prezentacja Canva - wirtualny spacer "Prace uczniów naszej szkoły". Nauczyciele języka polskiego i biblioteki: Alicja Mikulska, Grażyna Nosarzewska, Izabela Smiglin.
Priorytet 3: rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Cel główny: Uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych oraz pedagogicznych
Projekt klasy I MF. Literatura fantastyczna i historyczna zawsze cieszyła się i cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Tak było i w tym przypadku. Wizyta w bibliotece szkolnej tylko potwierdziła ten fakt. Stąd jasny i oczywisty wybór uczniów, że pochylą się na postaciami nie z tej ziemi...Potwory, czary, magia, dobro, zło... , ale też królowie, rycerze. Galeria książek fantastycznych i historycznych - to tytuł projektu klasy 1 MF.
Projekt klasy I fryzjer – REKLAMA KSIĄŻKI. Uczennice klasy I fryzjer realizowały temat Reklama książki. Młodzież została zapoznana z prezentacją przybliżającą istotę reklamy i jej wyznacznikami . Następnie poszukała reklamy najbardziej znane i te najciekawsze - wywiązała się ciekawa dyskusja. Kolejnym krokiem była wizyta w szkolnej bibliotece, gdzie młodzież zapoznała się z nowościami wydawniczymi i wybrała książki, by je w ciekawy sposób zareklamować. Teraz już tylko pozostała praca w grupach. Po zakończeniu, mogliśmy zapoznać się z efektami pracy.
Projekt klasy I stolarz – CZYTAMY OD DESKI DO DESKI. Celem projektu klasy I stolarz była promocja czytelnictwa i przybliżenie koleżankom i kolegom z innych klas nowości wydawniczych zakupionych do biblioteki szkolnej w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie wspólnie wykonali plakat STOLARZE CZYTAJĄ ilustrujący korzyści płynące z czytania książek. Zaprezentowali również tytuły, po które ich zdaniem, warto sięgnąć.
II etap projektu przeniósł się do świata wirtualnego . W ramach odpoczynku od zdalnego nauczania młodzież wykonała serię zdjęć pod hasłem CZYTAMY OD DESKI DO DESKI, zachęcając w ten sposób innych do czytania
Projekt klasy II a fryzjer – ILUSTRACJA DO KSIĄŻKI
Uczennice klasy II a fryzjer realizowały projekt po hasłem „Ilustracja do książki”. Dziewczęta pracowały w grupach. Zadaniem każdej było wybranie książki z zasobów szkolnej biblioteki, potem znalezienie ciekawego fragmentu i zilustrowanie go. Każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy. Dziewczęta dokonały wyboru najciekawszej ich zdaniem powieści, którą omówią na najbliższych lekcjach języka polskiego jako lekturę uzupełniającą. Najwięcej głosów zebrała książka J.Boyne’a pod tytułem „Chłopiec w pasiastej piżamie”.
Projekt klasy II b fryzjer – MÓJ ULUBIONY BOHATER LITERACKI. Uczennice klasy II b fryzjer realizowały projekt plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki”. Wykonały portrety swoich ulubionych postaci z świata literatury. Przekrój bohaterów jest różnorodny, jednak największą popularnością cieszył się Harry Potter – bohater powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling. W galerii ulubionych postaci pojawili się również Rudy i Alek z powieści A. Kamieńskiego „ Kamienie na szaniec”, Mały Książę z powiastki filozoficznej Anatoine’a de Saint – Exupery’ego, Ania z Zielonego Wzgórza, bohaterka sagi autorstwa Lucy Moud Montgomery, Kattnis z „Igrzysk Śmierci „ i wiele innych. Dziewczęta mogły wykonać ilustracje dowolną techniką. Większość prac powstało przy użyciu ołówka i kredki, ale pojawiły się szkice oraz rysunki z wykorzystaniem aplikacji graficznych.
Projekt klasy II CMS – NIE TYLKO GRAMY, MY TEŻ CZYTAMY. Uczniowie z klasy II CMS realizowali projekt pod hasłem „Nie tylko gramy, my też czytamy”, Zadanie przeniosło się do świata wirtualnego ze względu na pandemię. Chłopcy opracowali w formie prezentacji książki, które stały się inspiracją do stworzenia gier komputerowych. Wśród prac nadesłanych przez uczniów znalazły się między innymi takie bestsellery jak : „Władca Pierścieni”, „Ojciec chrzestny”, „Wiedźmin” , czy „Przygody Sherlocka Holmesa.
Projekt klasy II d fryzjer – STYLIZACJA I WIZAŻ. Uczennice klasy II d fryzjer realizowały temat Stylizacja i wizaż. Zadanie wymagało przyjrzenia się bohaterom literackim pod kątem ich wyglądu, typu urody, cech charakterystycznych dla ich fizjonomii. Powstały ciekawe opisy postaci. Młodzież zaprezentowała wyniki swoich prac, posiłkując się ciekawymi formami – plakatem, zdjęciem, prezentacją.
PROJEKT KLASY II E FRYZJER – OD KSIĄŻKI DO FILMU. Uczennice klasy II e fryzjer realizowały temat Od książki do filmu. Prace nad projektem poprzedziła dyskusja, mająca wyłuszczyć najciekawsze zdaniem młodzieży adaptacje filmowe. Okazało się , że prym wiodą nadal: „Harry Potter”, „Cudowny chłopak” oraz „Chłopiec w pasiastej piżamie”. Kolejnym krokiem był podział uczniów na grupy oraz dalsze rozplanowanie pracy. W toku działań, uczniowie wymieniali się uwagami dotyczącymi książek i filmów. Ostatnim punktem było głosowanie na najciekawszą ekranizację i wspólne obejrzenie filmu.
Projekt klasy II FMS. Książki o młodzieży i dla młodzieży. 12 października 2020 roku uczniowie z klasy II FMS Branżowej Szkoły pierwszego stopnia w ramach zajęć z wychowawcą realizowali zadanie pt. „Książki o młodzieży i dla młodzieży”. Klasa została podzielona na grupy i zadaniem było opracowanie jednej książki, która przedstawia problemy współczesnej młodzieży a następnie wykonanie prezentacji multimedialnej promującej czytelnictwo by w ten sposób zachęcić do sięgnięcia po konkretną lekturę. Uczniowie po długiej analizie i zapoznaniu się z bogatym księgozbiorem biblioteki szkolnej wybrali pozycje książkowe zakupione z projektu „Narodowy program rozwoju czytelnictwa”. Tematy zawarte w książkach poruszają bardzo ważne problemy, przedstawiają prawdziwe historie, są opowieściami o niezwykłej miłości, zmaganiu się ze śmiertelną chorobą, eksperymentach medycznych, chęcią przetrwania za wszelką cenę, walką z własnymi lękami i samotnością, problemami społecznymi czy narkomanią. Te i inne wątki zostały zaprezentowane przez uczniów w postaci prezentacji multimedialnej, która wykonana została w programie Canva. Tak zarekomendowane książki na pewno będą zachęcały do przeczytania.
Projekt klasy III MF. Temat projektu klasy stał się przypadkowy. Bowiem, po zapoznaniu z księgozbiorem biblioteki szkolnej, zwłaszcza nowości książkowych , jeden z uczniów stwierdził, że już wie, co podaruje swojej koleżance na święta - książkę. I tak książka na prezent stała się tematem projektu klasy 3 MF - niestety, ale prace nad projektem przebiegały już w warunkach pracy zdalnej.
Projekt klasy III fryzjer – ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI. Czasami przychodzi taki moment, że musimy na chwilę odłożyć naszą ukochaną książkę. Porzucić świat magii , iluzji, innego wymiaru na rzecz zwykłego świata materialnego. I wtedy właśnie sięgamy po naszą ulubioną zakładkę, zaznaczamy To miejsce, by nie uronić żadnego słowa.... No właśnie - taka prosta rzecz, a jakże pomocna i miła. Z tego założenia wyszły uczennice i postanowiły uczynić zakładkę tematem swojego projektu czytelniczego.
Projekt klasy III stolarz – LUDZIE LUDZIOM …. Projekt edukacyjny pt. „Ludzie ludziom…”, w ramach którego wykorzystano literaturę dotyczącą czasów II wojny światowej. Na lekcjach języka polskiego zostały omówione wybrane opowiadania z cyklu reportaży Z. Nałkowskiej „Medaliony, opowiadanie Tadeusza Borowskiego „Proszę państwa do gazu” oraz fragmenty powieści „Inny świat” Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Uczniowie, pracując w zespołach, opracowali między innymi takie zagadnienia jak : warunki życia w lagrach i łagrach, destrukcyjny wpływ doświadczeń wojennych na psychikę człowieka, portret człowieka zlagrowanego , historia Miszy Kostylewa jako przykład próby ocalenia honoru i godności w nieludzkim świecie łagrów. Uczniowie, korzystając ze zbiorów bibliotecznych, wyszukali inne książki opowiadające historie ludzi z czasów wojny. Na ich podstawie stworzyli prezentację, która miała na celu zachęcenie uczniów innych klas do poznania literatury dotyczącej czasów II wojny światowej. Zainspirowani zdjęciami współczesnego fotografa stworzyli serię zdjęć ukazujących kontrast między światem wojny a światem pokoju. W ten sposób podkreślili okrucieństwo czasów okupacji i tragizm żyjących wtedy ludzi.