ezgif 6 41ca6d6d78cf

 

logo zsisiu biale  

WYCIECZKA DO KADYN

„Walory przyrodnicze i historyczne Wysoczyzny Elbląskiej” to tytuł projektu autorstwa Małgorzaty Borzymowskiej-Bożek nauczyciela biologii Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu. Jego realizacja przebiegała w dwóch etapach.

2014-05-22 wycieczka-kadyny

Pierwszy etap projektu był realizowany w szkole. Uczniowie w ramach lekcji biologii poznali prawne mechanizmy ochrony przyrody w Polsce, zapoznali się ze sposobami jej ochrony, jak również poznali główne zanieczyszczenia degradujące środowisko. Natomiast w ramach lekcji historii poznali dzieje Elbląga i jego okolic ze szczególnym uwzględnieniem Kadyn. Etap drugi to zajęcia terenowe przeprowadzone na obszarze rezerwatu przyrody „Kadyński Las”. Miały one miejsce 15 maja 2014 roku i obejmowały miejscowość Kadyny oraz jej okolice.

Podczas zajęć uczniowie klasy I TT oraz II MZ poznali:

  • historię tej miejscowości,
  • jej zabytki np.: układ ruralistyczny z XVIII–XIX wieku, zespół klasztorny franciszkanów w Kadynach z 1745–1799, kaplicę pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, kaplicę przydrożną pw. Świętego Krzyża z 1777 roku, kapliczkę przydrożną przy drodze do Tolkmicka, zespół pałacowy i folwarczny w Kadynach z XVII–XX wieku, zespół Białej Leśniczówki w Kadynach z 1920 roku, budynek szkoły z 1902 roku, budynek gospodarczy, zabytkowy dom, posesja nr 12a, budynek karczmy, obecnie dom mieszkalny-posesja nr 41 z 1911 roku, zespół cegielni z 1902–1903 roku,
  • legendy związane z tym regionem,
  • faunę i florę rezerwatu przyrody „Kadyński Las”,
  • architekturę osadnictwa mennonickiego i olęderskiego z XVIi XVII wieku

oraz

  • przeprowadzili badania chemizmu wody w Zalewie Wiślanym.

Realizacja tego projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Elbląskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

Małgorzata Borzymowska-Bożek

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk