ezgif 6 41ca6d6d78cf

 

logo zsisiu biale  

MŁODY OBYWATEL – WYCIECZKA SZLAKIEM WARMII, MAZUR I POWIŚLA

Wycieczka szlakiem Warmii, Mazur i Powiśla była podsumowaniem działań projektowych – 29 V 2014 r.

2014-06-02 wycieczka-powisle

Uwieńczeniem zmagań seniorów DPS „Niezapominajka” i młodzieży z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług oraz uczniów klas II Gimnazjum SOSW nr 1, wokół projektu „Młody Obywatel” była wspólna wycieczka do Olsztynka i Kudyp. Podziwianie piękna warmińsko-mazurskiej krainy, zgłębianie historii i tradycji regionu pogłębiły tożsamość młodego pokolenia, uświadamiając więź z Małą Ojczyzną i przynależność do niej.

W Olsztynku uczestnicy wycieczki zwiedzili Hutę Szkła Dekoracyjno- Użytkowego, gdzie poznali kolejne etapy produkcji szkła z uwzględnieniem procesów technologicznych i rodzaju tworzywa szklanego.

Niezapomnianych wrażeń dostarczyła wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego skansenu-muzeum na wolnym powietrzu. Wśród obiektów muzealnych Parku Etnograficznego wielką atrakcją okazały się: stylizowane chałupy z Powiśla, Mazur, Sambii oraz Małej Litwy, Brama Zjazdowa z Borek, Karczma ze Skandawy, Altanka parkowa z Judyt, Młyn wodny z Kaborna, Zagroda biedniacka z Mazur, Dom kamienny z Łutynowa, Szkoła wiejska z Mazur, zagroda rybacka, Chałupa z Gązy.

Poznaniu walorów przyrodniczych Leśnego Arboretum Warmii i Mazur służyła wycieczka do Nadleśnictwa Kudypy, gdzie osobliwością była zieleń jedyna w swoim rodzaju... Młodzież i seniorzy dowiedzieli się, że Kudypskie Arboretum to ogród dendrologiczny, w którym znajdują się kolekcje rodzimych oraz obcych drzew i krzewów. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się kolekcja głazów narzutowych przyniesionych przez lodowiec ze Skandynawii, czyli miejscowe lapidarium.

Wszyscy się dobrze bawili, ale też myśleli o tym, że projekt dobiega ku końcowi. I choć wymagał dużo pracy i zaangażowania to uczniowie proponowali podjęcie podobnych działań w przyszłym roku szkolnym.

Joanna Pawlukowicz

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk