Nasza szkoła została laureatem konkursu „PRACOWNIA KLIMATYCZNA (OZE) - EKOLANDIA” dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji, w kwocie 75 000 zł.
SZKOLNY KONKURS OZE-EKOLOGICZNY - wyniki
30 września odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Energii Odnawialnej, Energetyce dla klas w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik energetyk oraz Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla wszystkich uczniów szkoły". Zwycięzcy 🏆🏆🏆 Szkolnego Konkurs Wiedzy o Energii Odnawialnej, Energetyce☀⚡️oraz Konkursu Wiedzy o Ekologii♻️-
Gratulacje
KONKURS "JESTEM EKO-ŚWIADOMY
26 września rozstrzygnięto Konkurs Wiedzy Ekologicznej “Jestem eko-świadomy” dla uczniów klas VIII szkół podstawowych z Elbląga i powiatu elbląskiego. Zadanie konkursowe polegało rozwiązaniu w testu o tematyce ekologicznej oraz z zakresu ochrony środowiska. Najlepsza wśród uczestników okazała się Mirela Kuzko, uczennica klasy VIII, Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu.
FESTYN EKOLOGICZNY
27 września w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług odbył się Festyn Ekologiczny pod hasłem EKOLANDIA podsumowujący działania w nowo powstałej pracowni klimatycznej. Uczniowie zapoznali się bliżej z wyposażeniem pracowni. Odbyły się warsztaty edukacyjne, podczas których można było zgłębić tajniki przyrody pod mikroskopem. Młodzież wykonywała ekologiczne breloczki i zakładki do książek, a także wzięła udział w pokazie turbin wiatrowych i wodorowych samochodzików.
Projekt ekologiczny "Dzień bez samochodu, rowerem do szkoły"
Projekt ekologiczny "Dzień bez samochodu, rowerem do szkoły" mająca na celu wspieranie proekologicznych idei oraz zmniejszenie ilości spalin wytwarzanych przez auta.
DRZWI OTWARTE SZKOŁY. ENERGETYKA PRZYSZŁOŚCI
20 maja nasze DRZWI SĄ OTWARTE👏 Jesteśmy od 12:30 do 16:00 prezentujemy naszą szkołę, kierunki, pracownie oraz zaprzyjaźnione firmy i instytucje. Zapraszamy...czekamy na Ciebie! Zapraszamy do pracowni klimatycznej aby zgłębić tajniki energii odnawialnej, hasło przewodnie "Energetyka przyszłości".⚡️⚡️Nasza szkoła propaguje eliminowanie opakowań foliowych w ramach "Dnia bez opakowań foliowych" zapraszamy do szycia ekologicznych toreb, wielokrotnego użytku.♻️
KRYZYS KLIMATYCZNY TO FAKT
16 kwietnia dla uczniów w zawodach technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik energetyk oraz uczniów klasa branżowych odbyły się zajęcia warsztatowe, których myślą przewodnią było hasło: "Kryzys klimatyczny to fakt". Uczniowie , w oparciu o materiały edukacyjne oraz prelekcję, pogłębili swoją wiedzę dotyczącą kryzysu klimatycznego, a także sprawdzali przy pomocy kalkulatora śladu węglowego, jaki wpływ na środowisko mają ich codzienne działania. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem Wirtualnego Laboratorium Przyrodniczego z chemii oraz biologii zakupionego w ramach dofinansowania pracowni klimatycznej.
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
22 marca, obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Uczniowie klas Uczniowie klas w zawodach technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik energetyk uczniowie klas branżowych I stopnia celebrowali wydarzenie wspólnie z tysiącami placówek edukacyjnych w Polsce, podnosząc świadomość na temat globalnych wyzwań wodnych. Zajęcia z wykorzystaniem Wirtualne Laboratoria Przyrodnicze z biologii ,chemii, fizyki zakupione w ramach dofinansowania pracowni klimatycznej.
AKCJA WIOSNA
Organizacja zbiórki cebulek kwiatowych w ramach propagowania idei Zero Waste.
EDU OFFSHORE WIND
05 marca młodzież z klas o profilu technik energetyk ⚡️ oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej ☀️ uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu poświęconym Morskiej ENERGETYCE WIATROWEJ w POLSCE. Uczniowie mieli okazję odwiedzić stoiska wystawców z branży morskiej, stoczniowej i offshorowej EDU offshore WIND jest pierwszym w skali kraju wydarzeniem, które ma na celu pokazanie przyszłego rynku pracy w Morskiej Energetyce Wiatrowej w Polsce.
ZAJĘCIA Z ANATOMII CIAŁA CZŁOWIEKA
Uczniowie mieli okazję zdobyć wiedzę praktyczną z zakresu anatomii człowieka
pracując na narządach organizmu modelowego, jakim jest świnia. W grupach preparowali organy serce i nerkę, rozpoznawali struktury anatomiczne i zgłębiali wiedzę na ich temat z wykorzystaniem Wirtualne Laboratoria Przyrodnicze z biologii zakupione w ramach dofinansowania pracowni klimatycznej.
WYCIECZKA NA WYSTAWĘ BODY WORLDS
19 lutego młodzież ZSIŚiU odkrywała tajemnice ludzkiego ciała na wystawie BODY WORLDS z cyklu VITAL w Gdańsku.
Poznaliśmy wiele sekretów ludzkiego ciała w zupełnie nowy sposób! Wystawa nie tylko ukazała ciało jako fundament naszej egzystencji, ale również jako zwierciadło naszego stylu życia. Wystawa pokazała nam, jak nasze decyzje kształtują nasze zdrowie i życie.
OLIMPIADA WIEDZY EKOLOGICZNEJ
Uczniowie z klas w zawodach technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik przystąpili do etapu szkolnego XXXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Tematyka olimpiady obejmowała wiedzę z zakresu treści podstaw programowych biologii, geografii, fizyki, energii odnawialnej , energetyki oraz wiadomości związane z szeroko pojętą ekologią, a także z ochroną i kształtowaniem środowiska.
Warsztaty ZERO WASTE
Promowanie idei Zero Waste miało na celu edukację młodzieży w zakresie edukacji odpadowej oraz propagowania stylu życia, zgodnie z którym zachęcaliśmy młodzież aby starała się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.
WYCIECZKA ZAKŁAD UTYLIZACJI ODPADÓW
29 listopada 2023 uczniowie klas w zawodach technik urządzeń i systemów energetyki
odnawialnej, technik energetyk odwiedzili Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu.
Celem wycieczki było poznanie źródeł zanieczyszczeń środowiska naturalnego, kształtowanie nawyku segregacji odpadów oraz odpowiedzialności za otaczającą przyrodę. Uczniowie zgłębili wiedzę o gospodarce w obiegu zamkniętym oraz jak przebiega cykl życia odpadu.
OTWARCIE PRACOWNI KLIMATYCZNEJ OZE – EKOLANDIA
7 grudnia w naszej szkole nastąpiło uroczyste otwarcie nowoczesnej Pracowni Klimatycznej OZE – EKOLANDIA.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto także dwa konkursy. Zwycięzcą konkursu fotograficznego pod hasłem "Dbamy o środowisko z odnawialnymi źródłami energii" zorganizowanego dla szkół podstawowych klas VII - VIII został Cezary Bednarz, uczeń Szkoły Podstawowej nr 21 w Elblągu. 🥇W wewnątrzszkolnym konkursie dotyczącym wiedzy o energii odnawialnej pt: „Dzień czystego powietrza” miejsca na podium zajęli :🥇🥈🥉
I miejsce - Mikołaj Bartosik z IV T,
II miejsce - Nataniel Wójcik z II T,
III miejsce - Bartosz Szczepanek z II T.
ŚWIAT POD MIKROSKOPEM
W ramach zajęć z biologii uczniowie samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe. Przedmiotem obserwacji były mikroorganizmy zamieszkujące staw,🦠muszka owocowa🪰 oraz przekrój poprzeczny liścia rośliny gruboszowatej.
Wykorzystaliśmy Wirtualne Laboratoria Przyrodnicze z biologii zakupione w ramach dofinansowania pracowni klimatycznej.
ZWOLNIENI Z TEORII
Celem projektu uczniów klasy 2 T Bartosza Szczepanka i Nataniela Wójcika wspólnie z wychowawczynią jest uświadomienie i pokazanie społeczeństwu, że każdy może samodzielnie wyprodukować energię OZE.
WYCIECZKA DO PARKU BAŻANTARNIA
Wycieczka uczniów branżowej szkoły I stopnia do parku Bażantarnia połączona z rozpoznawaniem gatunków drzew oraz tematyką o zagrożeniach bioróżnorodności.
#pracowniaklimatyczna
Wirtualne Laboratoria Przyrodnicze z biologii zakupione w ramach dofinansowania pracowni.
14 listopada uczniowie klas technikalnych oraz branźowych klas I stopnia wykorzystując mikroskopy zakupione w ramach wyposażenia Pracowni Klimatycznej dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, mieli okazję prowadzić obserwację gotowych preparatów mikroskopowych.
Uczniowie przypomnieli sobie budowę mikroskopu świetlnego oraz zasady przygotowania preparatów mikroskopowych.
Wykorzystaliśmy Wirtualne Laboratoria Przyrodnicze z biologii zakupione w ramach dofinansowania pracowni.
Zajęcia warsztatowe w PRACOWNI KLIMATYCZNEJ
Uczniowie klasy III o profilu energetycznym podczas zajęć warsztatowych w Pracowni Klimatycznej dofinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie zajęli się montażem domków z wieloma czujnikami i funkcjonalnościami. Złożone domki będą służyły do dokonywania pomiarów i eksperymentów. Jak się okazuje plątanina przewodów, czujników i drewnianych elementów może działać motywująco do zmierzenia się z zadaniem.
Konkurs "FILMEKO"
Podziękowania za aktywny udział w konkursie filmowym "Filmeko". Udział przyczynił się do poszerzenia wiedzy o zmianach klimatu, ekologii i ochronie środowiska.