ezgif 6 41ca6d6d78cf

 

logo zsisiu biale  

Wycieczka do Fromborka

Od 2020 roku 19 lutego został ustanowiony Dniem Nauki Polskiej. W tym dniu, w 1473 roku urodził się patron naszej szkoły.

Zgodnie z nową ustawą Dzień Nauki Polskiej ma podkreślić dokonania polskich naukowców i być wyrazem uznania dla nich, inspiracją do pójścia w ich ślady. Dla takiego dnia nie mogło być lepszej daty niż 19 lutego – dzień narodzin Mikołaja Kopernika.

Właśnie tego dnia uczniowie 1 klasy technikum uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Fromborka – miasta Kopernika i astronomii, gdzie słynny astronom napisał swoje wielkie dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. Mikołaj Kopernik, który jest patronem naszej szkoły, był człowiekiem renesansu - miał rozległą wiedzę z wielu dziedzin. Zajmował się oczywiście astronomią i astrologią, ale także: medycyną, ekonomią, matematyką i strategią wojskową. Był prawnikiem, medykiem i tłumaczem. Został też kanclerzem kapituły warmińskiej, studiował prawo w Bolonii i medycynę w Padwie.

Nasi uczniowie m.in. w Planetarium uczestniczyli w seansie, podczas którego wyświetla się na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi, pory dnia i roku. Przedstawia na sztucznym niebie drogę Słońca, planet, komet i sztucznych satelitów oraz obrazy ponad 6000 gwiazd. Zwiedzili także Muzeum i zapoznali się z ekspozycjami związanymi z życiem i pracą naszego patrona.

Była to dobra lekcja historii i bardzo dobry przykład jak można czerpać wzorce z postawy i życia Mikołaja Kopernika.

Jerzy Pędzisz


We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk