55 625 64 81 | zsisiu@elblag.eu | Tu jesteśmy | Dołącz do nas! | Plan lekcji | Procedury bezpieczeństwa |
Uczniowie kl. I iI Technikum wzięli udział w zajęciach historycznych. Motywem wyjściowym do zadań w terenie była projekcja filmu Miasto 44. Uczniowie po obejrzeniu filmu w Multikinie szukali śladów II wojny światowej na Starym Mieście.
Po wybuchu II wojny światowej Elbląg znalazł się w nowych granicach administracyjnych, przynależąc do Okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie. Ponieważ w toku działań wojennych ziemia elbląska nie była areną walk, życie gospodarcze miasta kwitło, prężnie rozwijały się fabryki, które przestawiły się na produkcję wojskową. Rola Elbląga dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego była znacząca, miasto dostarczało okrętów wojennych, łodzi podwodnych, broni, samochodów czy silników. Warunki życia mieszkańców zwłaszcza w pierwszych latach wojny były stosunkowo dobre. Życie codzienne elblążan niemal do końca wojny toczyło się dość spokojnie – organizowano koncerty, zawody sportowe, działy kina i inne lokale.
Na początku 1945 roku do Prus dotarła Armia Czerwona pod dowództwem kapitana Genadija Diaczenki. Pod koniec stycznia czerwonoarmiści otoczyli Elbląg, a walki które trwały do 10 lutego obróciły miasto w ruinę. 60% miasta legło w gruzach, w tym niemal całkowicie zabytkowa Starówka i Śródmieście.Piękny i bogaty Elblągpo wojnie nie został odbudowany, a swoją zabytkową cegłę oddał Warszawie w ramach akcji cała Polska odbudowuje stolicę.
Niewiele zostało oryginalnych fragmentów średniowiecznego Elbląga jak np. Ścieżka Kościelna. Od niej zaczęliśmy spacer po Starym Mieście omawiając najważniejsze etapy rozwoju miasta i style architektoniczne. Przemieszczając się w czasie dotarliśmy do pomnika Ofiar sprawy elbląskiej. Nawiązaliśmy do spektaklu wystawianego przez Teatr w Elblągu pt. Matnia, który młodzież wcześniej obejrzała. Na koniec zajęć uczniowie wykonali ćwiczenia a za najtrudniejsze uznali przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami Elbląga na temat tzw. Sprawy elbląskiej.
Joanna Pawlukowicz, Katarzyna Jankowska
Copyright © 2024 Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika. Joomla templates powered by Sparky.