ezgif 6 41ca6d6d78cf

 

logo zsisiu biale  

Szlakiem Żołnierzy Wyklętych - sztafeta historyczna

W połowie września uczniowie Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług brali udział w Dniach pamięci agresji Sowietów na Polskę w 1939 roku. Częścią obchodów była III Ogólnopolska Sztafeta Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych.

Dni pamięci miały na celu przypominać młodzieży, że na Polskę w 1939 r. napadło dwóch agresorów, a nie jeden. Fakt ten nabiera szczególnego znaczenia w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W niedzielę 16 września po mszy św. w intencji Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych w kościele p.w. Chrystusa Zbawiciela w Wydminach uczestnicy przejechali na cmentarz komunalny w Orłowie, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Uroczystość miała miejsce w Panteonie - miejscu pochówku Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych 3. Brygady Wileńskiej poległych 16 lutego 1946 roku pod Gajrowskimi w największej bitwie podziemia niepodległościowego Warmii i Mazur. ZSIŚiU reprezentował poczet sztandarowy.

Głównym punktem tego dnia była III Ogólnopolska Młodzieżowa Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Gajrowskie - Wydminy. Trasa sztafety biegła od miejsca pierwszego pochówku poległych żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, poprzez miejsca największej bitwy podziemia niepodległościowego na Warmii i Mazurach oraz obok Panteonu Żołnierzy Wyklętych w Orłowie. W tym roku po raz pierwszy udział w biegu brała młodzież z Gimnazjum im. Szymona Konarskiego z Wilna, wraz z uczniami z Mickun, Turgieli oraz Solecznik. Zespół ZSIŚiU zajął V miejsce z pośród 17 drużyn biorących udział w sztafecie.

Obchody Dni pamięci uzyskały akceptację Ministra Obrony Narodowej oraz Prezydium Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i są przez te podmioty finansowane. Patronat honorowy nad sztafetą Niezłomnych objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, a patronat medialny Gazeta Polska, TVP3 Olsztyn oraz kwartalnik Wyklęci. 

Jerzy Pędzisz, nauczyciel - opiekun


We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk